Gimnastyka sportowa


GIMNASTYKA SPORTOWA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

Współczesna gimnastyka sportowa wywodzi się z XIX wieku. W 1881 roku powstała Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna (FIG), która zajęła się propagowaniem tej dyscypliny.

Dawniej gimnastykę sportową uprawiali wyłącznie mężczyźni. Debiut kobiet w tej dyscyplinie na olimpiadzie nastąpił dopiero w 1928 roku w Amsterdamie. Dzisiaj w zawodach gimnastycznych startują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chociaż liczba konkurencji dla zawodników obu płci jest zróżnicowana.

Gimnastycy biorą udział w sześciu konkurencjach: ćwiczeniach wolnych, koniu z łękami, kółkach, skoku przez stół gimnastyczny, na poręczach oraz na drążku. Kobiety biorą udział w czterech konkurencjach: skoku przez stół gimnastyczny, ćwiczeniach na poręczach asymetrycznych, na równoważni oraz ćwiczeniach wolnych.

Początkowo gimnastyka służyła harmonijnemu rozwojowi ciała i osiąganiu wysokiej sprawności fizycznej. Z czasem jednak  stała się dyscypliną sportową, a już od pierwszych igrzysk dyscypliną olimpijską.

Współczesna gimnastyka jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej  widowiskowych wśród dyscyplin olimpijskich. Nie można jednak zapomnieć, że dyscyplina ta jest jednocześnie w czołówce najtrudniejszych i najbardziej wymagających sportów  ze względu na swoją specyfikę.

Gimnastyka sportowa jest to połączenie siły, gibkości, zręczności, nie pomijając koordynacji ruchowej, wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu.

Nasze zajęcia gimnastyczne ukierunkowane są na rozwój wszechstronny, a głównym zadaniem specjalnie dobranych ćwiczeń jest wyrównywanie i podnoszenie poziomu sprawności fizycznej dzieci. Ponadto uczestnicy, podczas zajęć uczą się bazowych elementów gimnastycznych na poszczególnych przyrządach.

Zawodniczkom i zawodnikom, u których zauważymy ponadprzeciętne predyspozycje do uprawiania gimnastyki sportowej proponujemy szkolenie specjalistyczne w ZSSiO w Gdańsku.