Gimnastyka artystyczna


GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA DZIEWCZĄT

Gimnastyka artystyczna jest dyscypliną olimpijską, a bezpośredni nadzór nad kierunkami rozwoju tej dyscypliny sprawuje FIG (Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna).

Pierwsze Igrzyska Olimpijskie, gdzie odbyła się rywalizacja indywidualna w gimnastyce artystycznej miały miejsce w Los Angeles w 1984 r., natomiast układy zbiorowe zadebiutowały podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 r.

W gimnastyce artystycznej konkurują tylko kobiety. Wyjątkiem jest Japonia oraz kilka innych państw, gdzie swoich sił w tej dyscyplinie próbują mężczyźni.

Wszystkie układy ćwiczeń wykonuje się do muzyki z jednym lub większą liczbą przyborów. Gimnastyka artystyczna obejmuje ćwiczenia z następującymi przyborami: obręcz, skakanka, dwie maczugi, piłka, wstążka.

Podczas ćwiczeń, przybór którym manipuluje gimnastyczka musi być w ciągłym ruchu. Ćwiczenia te powinny odzwierciedlać charakter muzyki, mieć odpowiednie tempo oraz amplitudę ruchów. Przybór nie może być jedynie elementem dekoracyjnym, powinien współgrać z ekspresją ruchów gimnastyczki.

Nasze zajęcia gimnastyki artystycznej ukierunkowane są na rozwój wszechstronny dziewcząt, a głównym zadaniem specjalnie dobranych ćwiczeń jest wyrównywanie i podnoszenie poziomu sprawności fizycznej dzieci. Dziewczynki podczas zajęć zdobywają umiejętności w zakresie podstaw baletu i tańca, uczą się piruetów, skoków, kształtują równowagę i gibkość.

Dziewczynkom, u których zauważymy ponadprzeciętne predyspozycje do uprawiania gimnastyki artystycznej proponujemy szkolenie specjalistyczne w ZSSiO w Gdańsku.

Zajęcia prowadzą olimpijki: Anna Kwitniewska i Anna Górna