Nasi zawodnicy sprawdzili formę w niemieckim Cottbus


W dniach 22 – 23 września w Cottbus odbyły się coroczne zawody międzynarodowe pod szyldem Juniors Trophy. Do startu przystąpili zawodnicy MKS Gdańsk w składzie: Paweł Kaśków, Damian Skrzynecki i Dominik Górski.

Zawody w Lausitz Arena zostały zapoczątkowane w 1983 roku i miały charakter regionalny. Jednak od lat 90. szybki rozwój gimnastyki pozwolił działaczom na zorganizowanie turnieju z udziałem drużyn z innych państw. Tym oto sposobem Juniors Trophy w 2012 roku było 20. międzynarodową edycją tych zawodów.

Zmagania juniorów odbywały się w trzech kategoriach – 12/13 lat, 14/15 lat i 16/17 lat. W najmłodszej grupie do walki stanął Paweł Kaśków. Srebrny medalista Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w wieloboju, uplasował się na miejscu 29. i zdołał zakwalifikować się do finału najlepszych zawodników na poręczach. Tam w ostatecznej rozgrywce zajął 6. pozycje.

Na zdjęciu Dominik Górski

W kategorii 14/15 lat wystartowało dwóch zawodników MKS Gdańsk. Najwyżej został sklasyfikowany Damian Skrzynecki, zajmując 30. lokatę. Tuż za nim, bo na miejscu 31. zawody zakończył Dominik Górski.

Zawody międzynarodowe w Cottbus to nie tylko doświadczenie dla zawodników, ale także dla trenerów, którzy mogą wymienić się poglądami na temat pracy i nowinkami technicznymi z zakresu nauczania elementów gimnastycznych.

„Stworzenie możliwości startów juniorom młodszym w zawodach międzynarodowych jest niewątpliwie czynnikiem mobilizującym do wytężonej pracy na treningach. Zawodnicy młodszych kategorii wiekowych mają na arenie Polski właściwie jedynie 2-3 starty w roku.” – powiedziała prezes klubu MKS Gdańsk Maria Skwarczyńska.  „Wyjazd na zawody zagraniczne jest również bardzo atrakcyjną mobilizacją i zachętą dla potencjalnych chętnych do uprawiania gimnastyki sportowej. Dodatkowym atutem kontaktów zagranicznych jest wymiana doświadczeń szkoleniowych oraz szeroki zakres rywalizacji z rówieśnikami.” – dodaje.