MKS Gdańsk najlepszym klubem w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży


W dniach od 29 czerwca do 2 lipca w Łodzi odbyły się zawody Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w gimnastyce sportowej dziewcząt i chłopców. Reprezentanci MKS Gdańsk zdobyli łącznie 13 medali, które dały zwycięstwo w kategorii klubowej oraz drugie miejsce w klasyfikacji województw!

MKS Gdańsk po raz drugi z rzędu sięgnął po złoty medal klasyfikacji klubowej w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników, których autorami są nasi zawodnicy.

Na wstępie warto nadmienić, że historyczny wynik dla klubu uzyskały dziewczynki startujące w klasie III. W kategorii wieloboju oraz w finale ćwiczeń wolnych o medal otarła się Maja Dembowska zajmując dwa czwarte miejsca. Na szczęście pecha nie było zbyt dużo i Maja sięgnęła po brązowy medal ćwiczeń na poręczach asymetrycznych. Równie świetny wynik dołożyła Zosia Gniedziejko. W pierwszym dniu zajęła 15. pozycję w wieloboju, natomiast w dniu następnym stanęła na drugim stopniu podium ćwiczeń na równoważni. Te dwa krążki (srebrny i brązowy) są pierwszymi w historii klubu, które zostały zdobyte na OOM w zawodach dziewcząt.

„Tak oto po 5 latach wytężonej pracy pani trener Haliny Golasz z zawodniczkami MKS Gdańsk, doczekaliśmy się takiego sukcesu!  Sukcesu tym większego, że przyrządy gimnastyczne na jakich nasze dziewczęta trenują na co dzień są z odległej epoki, a starania klubu u władz miasta i województwa o doposażenie w odpowiadający dzisiejszym standardom sprzęt gimnastyczny dla dziewcząt nie przynoszą jak dotąd rezultatów. Wielkie gratulacje zarówno dla zawodniczek i zawodników jak i dla trenerki oraz trenerów którzy tak wspaniale przygotowali ekipę MKS Gdańsk do tych zawodów” – powiedziała Pani Prezes MKS Gdańsk Maria Skwarczyńska.

Najlepsza ósemka wieloboju klasy III dziewcząt (fot. Iskra Zabrze)

Najlepsza ósemka wieloboju klasy III dziewcząt – na miejscu 4. Maja Dembowska (fot. Iskra Zabrze)

Równie świetny występ zanotowali zawodnicy w klasie III, którzy szanse na medale mają jeszcze przed sobą, gdyż byli najmłodszymi uczestnikami w tej kategorii. Gwiazdą tych zmagań okazał się Daniel Siwiński, zdobywając w rewelacyjnym stylu srebrny medal na koniu z łękami! Prócz tego Daniel w klasyfikacji ogólnej zajął 21. miejsce i 6. miejsce na kółkach. W wieloboju najwyżej uplasował się Jan Wysocki (13. miejsce). Jaś do swojego wyniku dołożył jeszcze dwa 6. miejsca (ćwiczenia wolne i koń z łękami). W klasie III startowali także Paweł Wiszniewski (17. miejsce w wieloboju, 8. miejsce na koniu z łękami i 7. miejsce na kółkach), Jeremi Lewandowski (27. miejsce w wieloboju, 5. miejsce w ćwiczeniach wolnych i 6. miejsce na skoku) oraz Roman Włodarczyk (30. miejsce w wieloboju). Rezerwowym zawodnikiem był Łukasz Paluszkiewicz.

„Był to nasz debiut w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i osiem finałów na poszczególnych przyrządach jest wspaniałym prognostykiem przed przyszłoroczną edycją tej imprezy. Daniel pokazał również, że jest w ścisłej czołówce zdobywając srebrny medal na koniu z łękami. Wszyscy zawodnicy spisali się na medal i jestem z nich bardzo dumny!” – skomentował start swoich podopiecznych trener Czesław Słodkowski.

Najlepsza ósemka finału konia z łękami klasy III chłopców - 3. miejsce Daniel Siwiński (fot. Iskra Zabrze)

Najlepsza ósemka finału konia z łękami klasy III chłopców – 2. miejsce Daniel Siwiński (fot. Iskra Zabrze)

Najwięcej medali, bo aż 4 złote, 1 srebrny i 5 brązowych zdobyli chłopcy w klasie II. Już w wieloboju Dominik Górski zgarnął krążek z najcenniejszego kruszcu zdobywając pierwsze miejsce! Tuż za nim ex-aequo na drugiej pozycji z Igorem Drążkowskim z Bydgoszczy uplasował się Paweł Kaśków! Na dodatek poza podium znalazł się Dominik Gierowski zajmując 4. miejsce. Te wyniki potwierdzają, że MKS Gdańsk jest najlepszym klubem gimnastycznym w Polsce! Wśród 24. wieloboistów wystąpiło 11. reprezentantów naszego klubu. Pozostałe wyniki klasyfikacji ogólnej: Dominik Teresiak (9. miejsce), Arkadiusz Ossowski (11. miejsce), Dawid Burkowski (12. miejsce), Adrian Bloch (14. miejsce), Kewin Jackowski (16. miejsce), Kornel Kondratowski (17. miejsce), Bartłomiej Kalita (19. miejsce) i Piotr Polaszek (21. miejsce).

W finałach było jeszcze lepiej. Dominik Górski do złotego medalu wieloboju dołożył dwa złote krążki (w ćwiczeniach wolnych i skoku). Podobnie było w przypadku Pawła Kaśkowa, który do wielobojowego srebra dorzucił brąz na koniu z łękami.  Czwarte miejsce z klasyfikacji ogólnej odbił sobie Dominik Gierowski zdobywając złoto na drążku i brąz na poręczach. Na podium stawali również Dawid Burkowski (3. miejsce ćwiczeń wolnych), Adrian Bloch (3. miejsce na kółkach) i Kornel Kondratowski (3. miejsce na drążku).

Wielkich emocji podczas zawodów klasy II nie krył trener Krzysztof Potylicki, który non stop miał powody do radości widząc swoich zawodników stojących na podium: „To był życiowy start Dominika Górskiego, wręcz rewelacyjny, bez upadku i większych błędów. Zrobił wszystko co miał zadane. Bardzo obawiałem się o start, ponieważ na treningach nie wszystko nam wychodziło i nie było 100% powtarzalności. Zdobył trzy złote medale, czyli maksimum jakie można osiągnąć na OOM i został najlepszym zawodnikiem imprezy! Jestem również bardzo zadowolony z pozostałych zawodników. Mimo kontuzji i różnych chorób, które trapiły ich przed startem wszyscy potrafili się zmobilizować i każdy przywiózł do Gdańska medal!”

Najlepsza ósemka wieloboju klasy II chłopców (fot. Iskra Zabrze)

Najlepsza ósemka wieloboju klasy II chłopców – 1. miejsce Dominik Górski wraz z trenerem Krzysztofem Potylickim, 2. miejsce Paweł Kaśków i 4. miejsce Dominik Gierowski (fot. Iskra Zabrze)

Trzynaście medali podczas trzech dni startów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży to niezwykły sukces nie tylko zawodników, ale także trenerów. Wielkie podziękowania za ogromny wkład pracy należą się Halinie Golasz, Krzysztofowi Potylickiemu, Andrzejowi KaśkowowiCzesławowi Słodkowskiemu, Piotrowi Mikołajkowi, Damianowi Laskowskiemu i Arkadiuszowi Filowiatowi.

Klasyfikacja klubowa OOM Łódź - na 1. miejsc Pani Prezes MKS Gdańsk - Maria Skwarczyńska (fot. NTG Nysa)

Klasyfikacja klubowa OOM Łódź – na 1. miejscu Pani Prezes MKS Gdańsk – Maria Skwarczyńska (fot. NTG Nysa)

WYNIKI – PDF